Stworzenie wymarzonego wnętrza wymaga poświęcenia czasu, pracy oraz zaangażowania. Projekt wnętrza można wykonać samodzielnie, jednak ogólna dostępność i mnogość elementów wyposażenia powoduje, że trudno przygotować odpowiednią koncepcję, która będzie spójna i odpowiednia dla wszystkich mieszkańców. Nie istnieje jedna, uniwersalna metoda, która pozwoli stworzyć doskonałe wnętrze. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego architekta wnętrz, dzięki czemu zyskamy pewność, że projekt zostanie wykonany zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
 
Bez względu na to, czy chcemy wykonać koncepcję wnętrza samodzielnie, czy też skorzystać z fachowej pomocy architekta, warto pamiętać o kilku ogólnych zasadach, które pomogą nam uniknąć niepotrzebnych niespodzianek oraz znacznie ułatwią przygotowanie projektu. Poniżej zamieściliśmy kilka porad, które pomogą odpowiednio zaaranżować wnętrze.
 

Podstawowe zasady projektowania wnętrz:

 

Podział pomieszczenia na strefy
To pierwszy i najistotniejszy element projektowania. Należy dokładnie zastanowić się, w jaki sposób chcemy korzystać z danego pomieszczenia. Na podstawie przemyśleń i wyciągniętych wniosków należy podzielić przestrzeń na odpowiednie strefy funkcjonalne, np. miejsce do wypoczynku, miejsce do zabaw, miejsce do pracy, miejsce do przechowywania, itd.

Miejsca reprezentacyjne i miejsca intymne
Niektóre miejsca chcemy uczynić bardziej widocznymi, inne z kolei chcemy zachować tylko dla siebie. Należy zatem podzielić pomieszczenia na reprezentacyjne, czyli te, które chcemy uwidocznić (może być to np. salon, pokój gościnny, pokój spotkań) oraz na miejsca intymne, czyli takie, które chcielibyśmy pozostawić w ukryciu, np. ze względu na panujący w nich nieład (mogą to być np. pomieszczenia gospodarcze, pokój dziecka, itp.).

Zaplanowanie komunikacji
Należy wydzielić istotne miejsca w taki sposób, aby każdy użytkownik miał do nich łatwy i swobodny dostęp. Chodzi tu przede wszystkim o takie miejsca jak okna, balkon, szafy, garderoby. W znacznym stopniu ułatwi to poruszanie się oraz komunikację wewnątrz pomieszczeń.

Rozmieszczenie stałych elementów wnętrz
Są to np. garderoby, wiszące półki, szafy, drzwi, lustra- czyli wszystkie komponenty, które będą niezmiennymi elementami wnętrz.

Wydzielenie miejsca na sprzęt multimedialny
Musimy zastanowić się, w jaki sposób chcielibyśmy rozmieścić telewizor, komputer, kino domowe, itp. Są to istotne części wnętrza, które będą miały wpływ na wystrój oraz aranżację pomieszczenia.

 

Dobór odpowiedniej kolorystyki ścian i posadzek
Należy dokładnie przemyśleć kolorystykę poszczególnych pomieszczeń, uwzględniając psychologię barw. Niektóre kolory mogą optycznie powiększać pomieszczenie, inne zaś pomniejszać (dlatego w małych wnętrzach stosuje się zazwyczaj jasne kolory). Należy zachować ostrożność ponieważ kolor, który z początku wydaje się nam intrygujący i ciekawy, po dłuższym kontakcie ze wzrokiem może okazać się drażniący lub męczący. Więcej o doborze kolorystyki wnętrz możemy przeczytać w artykule Jak dobrać odpowiedni kolor wnętrza?.

 
Poza wymienionymi powyżej podstawowymi zasadami, należy pamiętać również o sprawach technicznych, które są szczególnie ważne podczas planowania wszelkiego rodzaju instalacji.
 

Instalacja gniazdek dla sieci komputerowej
W dzisiejszych czasach coraz więcej rozwiązań działa bezprzewodowo. Pomimo to warto jednak zabezpieczyć się w kilka kabli służących połączeniu komputera np. z Internetem. Na etapie realizacji są to bardzo niewielkie koszty, a w przyszłości może okazać się, że poprowadzone okablowanie wykorzystane zostanie do podłączenia dodatkowych urządzeń, choćby takich które wymagają większej przepustowości danych (często standardowe sieci WiFi nie zapewniają wystarczającego transferu).

Kontakty i włączniki
Proszę pamiętać aby zrobić kilka zapasowych gniazdek. Coraz więcej urządzeń wymaga częstego podłączania oraz ładowania. Zdajemy sobie sprawę jednak, że może nie podobać się wizja kilku gniazdek na ścianie, dlatego jeśli chcielibyśmy uniknąć zbytniego nagromadzenia kabli, dodatkowe gniazdka można umieścić w szafkach lub specjalnie przeznaczonych do tego szufladach.

Nowoczesne rozwiązania multimedialne
Świat bardzo szybko się zmienia. Należy zastanowić się, jakie wymagania mamy względem naszego telewizora i czy za jakiś czas nie będziemy chcieli wymienić go na nowy, bardziej nowoczesny  model (np. telewizor HD z połączeniem do Internetu). Zwracamy na to uwagę, ponieważ poszczególne sprzęty wymagają dodatkowych rozwiązań, np. kina domowego, a te z kolei wymagają specyficznego okablowania. Tutaj powinniśmy również odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie ma stać telewizor oraz do którego pomieszczeń doprowadzony ma być sygnał TV lub satelity?

Rurki zamiast stosu kabli
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy chciałby mieć ułożony na podłodze stos kabli, które się zwijają, plączą, a przede wszystkim wyglądają mało estetycznie. Jest na to bardzo praktyczne rozwiązanie. Kable możemy ułożyć w plastikowych rurkach, a te ukryte mogą być w ścianie, pod posadzką lub w podwieszanym suficie. Dzięki temu nie będą widoczne, a w dodatku zyskają dodatkową ochronę i łatwą mobilność.

 
Wymienione powyżej uwagi są bardzo ważne, lecz niestety często pomijane podczas projektowania wnętrz. Zwracając na nie uwagę, unikniemy niepotrzebnych komplikacji związanych z rozmieszczeniem poszczególnych elementów instalacji czy też z dostępem do gniazdek.
 
O tym, w jaki sposób zabrać się za planowanie wnętrza możemy przeczytać w artykule Prosty sposób na dobre wnętrze.