Wnętrza odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu mieszkańców, ponieważ otaczają ich z każdej strony. Aranżacja wnętrz jest bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na końcowy efekt całości prac związanych z naszym projektem (domu, mieszkania, adaptacji budynku). We wnętrzach swojego domu użytkownik spędza najwięcej czasu, dlatego każdy pomysł na wnętrze powinien być starannie przemyślany. 

Rozpoczynając naszą przygodę z wnętrzami często zadajemy sobie wiele pytań. W jaki sposób przygotować odpowiedni projekt domu? Od czego zacząć? Komu zlecić aranżację? Jakie dobrać umeblowanie? Dzięki usystematyzowaniu wiedzy, zrewidowaniu pomysłów oraz stworzeniu odpowiedniego planu, przygotowanie odpowiedniego projektu wnętrza stanie się znacznie łatwiejsze. 

 

Kiedy zacząć?

 
Często zdarza się, że projekt wnętrza bywa ostatnim etapem podejmowania decyzji dotyczących projektowania domu. Niestety jest to dość późny etap, gdyż prace dotyczące urządzania wnętrz powinny zacząć się dużo wcześniej. Nie powinniśmy pozostawiać tych działań na koniec, bez ściśle ułożonego planu i odpowiednich założeń dotyczących wnętrza. 

Często okazuje się, że aby zaprojektować odpowiednie, zarówno pod względem estetyczny jak i funkcjonalnym wnętrze należałoby zmienić np. układ ścian lub instalację. Takie zmiany wiążą się tylko z dodatkowymi kosztami, niepotrzebnym stresem, którego lepiej byłoby uniknąć. Proponujemy rozpoczynać planowanie zadań związanych z urządzaniem wnętrz najlepiej już na etapie prac związanych z budową. Jeśli już posiadamy projekt mieszkania lub domu sporządzonego przez architekta, należy przystąpić do realizacji projektu koncepcyjnego wnętrza. Na tym etapie można jeszcze zmieniać wielkość czy kształt ścianek działowych, czy też zmodyfikować rozmieszczenie punktów oświetleniowych.

 

Jak zacząć projektowanie wnętrz?

Projektowanie wnętrz można zlecić profesjonaliście lub spróbować zaaranżować je samodzielnie. Wykonanie dobrego wnętrza, które będzie odpowiadać każdemu z mieszkańców to trudne wyzwanie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że każdy z użytkowników ma swoje upodobania i wymagania. Bez względu na to, czy aranżację wnętrza będziemy chcieli zlecić profesjonalnej firmie, czy też zając się tym samodzielnie, warto przygotować listę wymagań, planów, pomysłów oraz sposób działania, dzięki czemu oszczędzimy czas, pieniądze i nerwy. Przygotowanie odpowiednich zdjęć, listy założeń oraz określenie dokładnych celów ułatwi nam współpracę z podwykonawcami oraz przyspieszy realizację zadania.


Skąd czerpać pomysły?

 
Inspiracje to tak naprawdę „temat rzeka”. Każdy ma swoje upodobania i wizję tego, jak chciałby mieć urządzone wnętrze. Istnieje jednak kilka sposobów dzięki którym można znaleźć ciekawe rozwiązania i pomysły. Inspiracje można czerpać przede wszystkim z branżowych poradników, katalogów oraz czasopism. Warto przeglądać internetowe strony dotyczące projektowania domów oraz wnętrz. Można w nich odnaleźć wiele ciekawych i oryginalnych rozwiązań. Zachęcamy do przeglądania zdjęć już istniejących projektów, które mogą posłużyć za punkt wyjściowy do własnego projektu. Pomysł na aranżację może zrodzić się także na podstawie naszych zainteresowań i doświadczeń, podróży, kontaktów z innymi kulturami. 

Jeśli zdecydowaliśmy się wykonać projekt u profesjonalnej firmy, zawsze można oczekiwać fachowych porad i podpowiedzi. Aby planowanie wnętrza było łatwe, przyjemne i przede wszystkim udane, warto przygotować bazę pomysłów, którymi chcielibyśmy się inspirować. Pomoże to nam przygotować wymarzony projekt. Zachęcamy do poświęcenia kilku godzin lub nawet dni na dokładne zapoznanie się z materiałami inspirującymi i przygotowanie odpowiedniego zestawu obrazów, zdjęć, fotografii, itp. Możemy je odpowiednio posegregować, aby móc do nich w każdej chwili zajrzeć. Materiały można również przygotować w pliku, a następnie podesłać je firmie, której zleciliśmy wykonanie projektu.

 

Jak przygotować listę założeń?

 
Lista założeń to bardzo ważny element prac. Dzięki niej bez problemów odnajdziemy się w swoich pomysłach, inspiracjach oraz oczekiwaniach. Aby przygotować odpowiednią listę założeń należy:
1. Przeprowadź burzę mózgów wraz ze wszystkimi mieszkańcami. Niech każdy poda swoje pomysły i propozycje rozwiązań. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy zdania są podobne, czy pojawią się rozbieżności, a jeśli tak, to w którym miejscu. Pomoże to szybciej znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Ważne jest, aby każdy z mieszkańców powiedział, jakie ma potrzeby i czego oczekuje od poszczególnych pomieszczeń. Należy dokładnie zapisywać wszystkie pomysły. Na tym polega kreatywna burza mózgów. Im więcej pomysłów zapiszemy, tym lepiej. W kolejnych etapach będziemy je filtrować, co pozwoli zostawić te najlepsze, najbardziej trafne. Należy pamiętać o takich elementach, jak:
– zainteresowania, hobby oraz ulubiony sposób spędzania czasu poszczególnych członków rodziny,
– pamiątki, zdjęcia, obrazy- które z nich chcielibyśmy wyeksponować?
 
2. Przygotować listę pomieszczeń wraz z pomysłami na ich urządzenie. Każde pomieszczenie oraz pomysły aranżacji można przygotować na oddzielnej kartce, tak aby w jasny i przejrzysty sposób porządkować istotne informacje.
 
3. Posegregować swoje pomysły i inspiracje- bez różnicy czy będą to kartki A4 z zeszytu, czy pliki komputerowe. Ważne, aby pomysły były widoczne, aby można było do nich w każdej chwili zajrzeć, przeczytać, dopisać nowe bądź zweryfikować te pierwsze. Można również zapisać przy każdym zdjęciu, obrazie, co konkretnie nam się w nim podoba i z którego elementu chcielibyśmy czerpać inspirację.
 
4. Spisać wszystkie wymagania, które każde pomieszczenie powinno spełniać. Wygląd to nie wszystko. Należy pamiętać, aby rozkład poszczególnych elementów spełniał określone funkcje, dzięki czemu wnętrze będzie zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.
 
Zebrane w ten sposób wymagania pomogą nam przygotować projekt spełniający oczekiwania wszystkich domowników. Jeśli korzystamy z profesjonalnej firmy, wszystkie zebrane i posegregowane informacje należy przesłać do swojego projektanta. Nadszedł czas na pierwsze wizualizacje pomieszczeń!
 

Konsultacje z projektantem wnętrz

 
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne projektowanie wnętrza, zachęcamy do wykorzystania zebranych materiałów, pomysłów oraz inspiracji. Pomogą one odpowiednio zaaranżować przestrzeń. Należy pamiętać również o kilku istotnych kwestiach, takich jak dobór odpowiednich mebli, oświetlenia, elementów wykończeniowych czy też rozmieszczenie sprzętu multimedialnego. 

Jeśli zlecimy wykonanie pracy projektantowi wnętrz, warto przesłać do niego wszystkie materiały. Dobry architekt wnętrz posiada fachową wiedzę oraz praktyczną znajomość tematów związanych z funkcjonalnością pomieszczeń, wydzielaniem komunikacji, planowaniem ustawiania mebli. Efektem pracy architekta wnętrz powinny być profesjonalnie wykonane, kolorowe wizualizacje 3D, dzięki którym zobaczymy proponowane wnętrze już na etapie koncepcyjnym. Projektant wnętrz powinien zaproponować rozwiązania dostarczone od firm współpracujących, dzięki czemu oszczędzimy dodatkowych kosztów. 

Oczywiście nie musimy zlecać projektowania wszystkich pomieszczeń, a tylko tych, które uważamy za najbardziej reprezentacyjne np. kuchnię lub salon. W zależności od potrzeb, możemy zlecić projektantowi wykonanie całego wnętrza lub tylko jego części.